Dane kontaktowe: Sekretariat (22) 389 47 06
Ordynator: dr n.med. Dariusz Wojciechowski
Kierownik Ośrodka: Tomasz Gdowski
Pielęgniarka Koordynująca: Agnieszka Pietrzak
Koordynator fizjoterapeutów: Leszek Kosiura
Lokalizacja Ośrodka Dziennej Rehabilitacji Kardiologicznej:
Pawilon 10 – parter (wejście główne)
Zakres działalności:
Rehabilitacja pacjentów w ramach programu KOS-zawał (zakwalifikowanych w Oddziale Kardiologicznym Szpitala Wolskiego lub w jednostce posiadającej podpisaną umowę ze Szpitalem Wolskim).
Pacjenci leczeni w Klinicznym Oddziale Kardiologicznym z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego z powodu zawału serca, mogą zostać zakwalifikowani do programu KOS-zawał.
Program KOS-zawał (program koordynowanej opieki specjalistycznej dla pacjenta po zawale serca) jest prowadzony w całej Polsce od 2017 roku. Celem programu jest zmniejszenie liczby zgonów, niepełnosprawności w skutek uszkodzenia serca po przebytym zawale (niewydolność serca) oraz skrócenie czasu powrotu do zdrowia i aktywności zawodowej.
Leczenie pacjentów, u których wystąpił zawał serca jest długim, wieloetapowym procesem, na który składają się diagnostyka i leczenie inwazyjne (koronarografia, angioplastyka wieńcowa – PCI, ewentualnie wszczepienie pomostów aortalno wieńcowych – CABG), farmakoterapia, modyfikacja stylu życia, leczenie ambulatoryjne w Poradni Kardiologicznej, rehabilitacja kardiologiczna, wszczepienie stymulatora serca/kardiowertera defibrylatora/kardiowertera-defibrylatora z funkcją resynchronizacji.
Program KOS-zawał obejmuje te wszystkie elementy leczenia w ciągu pierwszego roku po przebytym zawale serca. Pierwszym etapem, który ma miejsce jeszcze w trakcie hospitalizacji, jest zakwalifikowanie pacjenta do programu przez lekarzy z Oddziału Kardiologicznego.
Warunki kwalifikacji pacjenta:
- zawał serca leczony w tutejszym Oddziale Kardiologicznym,
- wola i współpraca pacjenta z rehabilitantami (pacjent wykonuje polecenia rehabilitantów),
- możliwość zgłaszania się na zajęcia ambulatoryjne (około 27. razy w ciągu maks. 3 miesięcy)
- wizyta koordynująca musi odbyć się między 7. a 14. dniem od wypisu z Oddziału Kardiologicznego,
- wizyty kontrolne w Poradni Kardiologicznej w Szpitalu Wolskim przez rok od zawału (czas trwania programu),
- ubezpieczenie zdrowotne w NFZ.
Pacjent zostaje objęty opieką przez koordynatora, który tworzy indywidualny plan opieki i nadzoruje poszczególne etapy leczenia. Między 7. a 14. dniem od zakończenia hospitalizacji przeprowadzana jest ambulatoryjna wizyta koordynująca, w trakcie której po badaniu lekarskim, EKG, wykonaniu badań laboratoryjnych ustala się termin rozpoczęcia rehabilitacji.
W tutejszym Ośrodku prowadzona jest rehabilitacja w trybie ambulatoryjnym. Rehabilitację rozpoczyna się od przeprowadzenia badania wysiłkowego, po którym pacjent wraz z lekarzem i fizjoterapeutą ustalają wspólnie plan treningów. Podczas rehabilitacji przeprowadzane są konsultacje dietetyczne i psychologiczne. Po zakończeniu zaplanowanej rehabilitacji przeprowadzane są testy końcowe (próba wysiłkowa, test marszowy, itp.). Pacjent w ramach programu KOS-zawał odbywa zaplanowane kontrole w Poradni Kardiologicznej, w czasie których dokonywane są konieczne modyfikacje leczenia, zlecane i wykonywane badania dodatkowe. W wybranych przypadkach pacjent jest kwalifikowany do wszczepienia kardiowertera – defibrylatora lub układu z funkcją resynchronizacji. Opieka w ramach programu KOS-zawał kończy się tzw. bilansem – ostatnią z zaplanowanych wizyt w Poradni Kardiologicznej, w czasie której zostaje podsumowane leczenie pacjenta i zostają przekazane zalecenia dotyczące dalszego leczenia.
Świadczenia w tutejszym Ośrodku Dziennej Rehabilitacji Kardiologicznej są realizowane w warunkach ambulatoryjnych. Program rehabilitacji obejmuje działania, które zmierzają do zatrzymania postępu chorób układu krążenia oraz zapobiegania ich powikłaniom. Nad przebiegiem tego procesu czuwa zespół lekarzy, pielęgniarek, rehabilitantów, psycholog i dietetyk.
WYMAGANE DOKUMENTY:
- skierowanie do szpitala z Oddziału Kardiologicznego Szpitala Wolskiego lub jednostki posiadającej podpisaną umowę ze Szpitalem Wolskim,
- dokument z numerem PESEL,
- kserokopia aktualnej pełnej dokumentacji medycznej pacjenta.