#ODWOLUJE #NIEBLOKUJE

Każdy z nas chciałby dostać się do lekarza specjalisty bez kolejki lub w możliwie najkrótszym terminie. Nieodwołanie wizyty u lekarza to realne wydłużenie czasu oczekiwania dla innych pacjentów, którzy również czekają na konsultację. Ważne zatem jest, aby być świadomym pacjentem i w miarę możliwości poinformować o zmianie planów. Dzięki odwołaniu wizyty, na którą nie jesteśmy w stanie dotrzeć, kolejki do lekarzy specjalistów mogą być krótsze!

JAK PAMIĘTAĆ O PLANOWANEJ WIZYCIE U LEKARZA LUB O JEJ ODWOŁANIU?

Poniżej kilka wskazówek:

  1. Zapisz termin wizyty u lekarza w ulubionym miejscu (kalendarzu lub telefonie) oraz ustaw przypomnienie o tym na tydzień i na dzień przed planowaną wizytą. Jeżeli okaże się wtedy, że wizyta nie jest Ci już potrzebna – odwołaj ją!
  2. Dowiedz się o możliwych sposobach odwoływania już w trakcie umawiania wizyty. Gdy umawiasz wizytę u lekarza poproś o informację w jaki sposób możesz odwołać wizytę. Znaczna część placówek ochrony zdrowia oprócz odwołania telefonicznego i osobistego umożliwia odwołanie wizyty poprzez e-mail lub SMS.
  3. Odwołuj wizyty po godzinie 11-tej. Po porannym ruchu w przychodniach, dodzwonisz się najszybciej.
  4. Koniecznie skorzystaj z dostępnej możliwości odwołania poprzez SMS. Jeśli otrzymujesz przypomnienie o wizycie w formie SMS a nie wybierasz się na nią – odwołaj ją, odsyłając literkę N lub stosując się do komunikatu zawartego w smsie.
  5. Dowiedz się czy placówka, z której usług korzystasz posiada aplikację Pacjenta. Jeśli posiada taką aplikację – ściągnij ją na telefon. To oszczędzająca czas prosta forma odwołania wizyt.
  6. Wykorzystaj do odwołania wizyty widomość e-mail lub czat na stronie www placówki. Jeśli nie udało Ci się dodzwonić do placówki, aby odwołać wizytę w wielu placówkach możesz odwołać ją mailowo, pisząc na specjalny dedykowany adres. Zapytaj o taki adres w placówce podczas umawiania wizyty. Niektóre placówki posiadają czat na swojej stronie www. W ten sposób również możesz odwołać wizytę.
  7. Odwołaj wizytę osobiście w rejestracji danej placówki, jeśli nie ma innej możliwości. Wymaga to poświęcenia czasu, pamiętaj jednak o tym, że z odwołanej wizyty może skorzystać ktoś Ci bliski – Twoja Mama lub Babcia, Przyjaciółka czy Sąsiadka!
  8. Poinformuj placówkę, w której się leczysz o łatwych i dogodnych dla Ciebie sposobach odwoływania wizyt (dedykowany numer telefonu, mail, sms itp.)
  9. Odwołuj wizyty, z których nie będziesz korzystać i zachęcaj innych do podobnych działań! Ty sam masz wpływ na większą dostępność do specjalistów!

Jest wiele powodów, aby nie przyjść na wizytę, ale tylko jeden,

żeby ją odwołać – ZDROWIE DRUGIEGO CZŁOWIEKA!

_________________________________

Karta dobrych praktyk dla Pacjentów – w zakresie odwołania wizyt

https://odwolujenieblokuje.pl/


#ODWOLUJE #NIEBLOKUJE