Gastroskopia jest jedna z najskuteczniejszych metod wykrywania chorób w górnej części przewodu pokarmowego. Polega na obejrzeniu wnętrza przełyku, żołąda i części dwunastnicy przy pomocy specjalnego giętkiego aparatu średnicy 9mm, zakończonego kamerą przekazująca powiększony obraz na monitor. Istnieje też możliwość pobierania wycinków, próbek na obecność bakterii Helicobacter pylori, lub kojarzenia badania endoskopowego z równoczesnym zabiegiem terapeutycznym (np. tamowania krwawienia czy usunięcie polipów). Do tej procedury pobieramy od pacjenta pisemną zgodę na zabieg.
Jak należy przygotować się do badania?
Badanie przeprowadza się na czczo. Na 6 godzin przed terminem badania należy zaprzestać przyjmowania doustnie pokarmów i płynów oraz leków. Jeżeli wcześniej były wykonywane badania endoskopowe, prosimy o dostarczenie do wglądu, opisów poprzednich badań. Na badanie należy zabrać okulary do czytania.
Postępowanie po badaniu
Po upływie 30 min od badania można normalnie jeść i pić, przyjmować leki. Proponowany jest odpoczynek po badaniu, nieplanowanie w dniu badania intensywnych wysiłków. W przypadku wystąpienie niepokojących lub niejasnych dla Pani/Pana objawów należy niezwłocznie zgłosić to pielęgniarce lub lekarzowi.