Kolonoskopia jest najskuteczniejszą metodą diagnostyczną jelita grubego. Polega na obejrzeniu wnętrza jelita grubego, przy pomocy specjalnego giętkiego aparatu, średnicy 12mm, zakończonego kamerą przekazująca powiększony obraz na monitor. Istnieje też możliwość pobierania wycinków lub kojarzenia badania endoskopowego z równoczesnym zabiegiem terapeutycznym (np. usunięcie polipów). Do tej procedury pobieramy od pacjenta pisemną zgodę na zabieg.
Jak należy przygotować się do badania?
Badanie przeprowadza się po oczyszczeniu jelita z resztek pokarmowych, najczęściej za pomocą doustnie podawanych specjalnych leków. Na 7 dni przed badaniem należy przerwać stosowanie preparatów żelaza. Pacjenci przyjmujący stale leki wpływające na krzepliwość krwi (np. Acard, Ticlid, Aclotin Sintrom, Warfaryna) koniecznie powinni uzgodnić z lekarzem ewentualne ich odstawienie (lub zamianę na drobnocząsteczkowe heparyny). Na 3 dni przed badaniem należy unikać drobno pestkowych warzyw i owoców i ziaren maku, unikać jedzenia buraków. Szczegółowy sposób przygotowania się jest zawarty w ulotce dołączonej do zaleconego przez lekarza kierującego leku. Jeżeli wcześniej były wykonywane badania endoskopowe, prosimy o dostarczenie, do wglądu, opisów poprzednich badań. Na badanie należy zabrać okulary do czytania.
Jak należy postępować po badaniu?
Można normalnie jeść i pić, przyjmować leki. Zalecane jest swobodne oddawanie gazów, co znacznie zmniejsza uczucie dyskomfortu i wzdęcie po badaniu. Proponowany jest odpoczynek po badaniu, nie planowanie w tym dniu intensywnych wysiłków. W przypadku wystąpienie niejasnych dla Pani/Pana objawów lub dolegliwości należy niezwłocznie zgłosić to pielęgniarce lub lekarzowi.