Zgodnie z Ustawą z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta
(t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1127 z późn. zm.)
Pacjent ma prawo do:
- Świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej, dostępnymi metodami i środkami zapobiegania, rozpoznawania i leczenia chorób, zgodnie z zasadami etyki lekarskiej oraz z należytą starannością.
- Uzyskania od lekarza pomocy lekarskiej w każdym przypadku, gdy zwłoka w jej udzieleniu mogłaby spowodować niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia, oraz w innych przypadkach nie cierpiących zwłoki.
- Informacji o swoim stanie zdrowia, rozpoznaniu, proponowanych oraz możliwych metodach diagnostycznych i leczniczych, dających się przewidzieć następstwach ich zastosowania albo zaniechania, wynikach leczenia oraz rokowaniu, a także żądać, aby nie udzielać mu tych informacji.
- Wyrażenia zgody na udzielenie powyższych informacji innym osobom.
- Zgłaszania działań niepożądanych produktów leczniczych.
- Zachowania w tajemnicy przez osoby wykonujące zawód medyczny, w tym udzielające mu świadczeń zdrowotnych, informacji z nim związanych, a uzyskanych w związku z wykonywaniem zawodu medycznego.
- Wyrażania zgody lub odmowy na podawanie przez osoby wykonujące zawód medyczny do publicznej wiadomości danych umożliwiających identyfikację pacjenta.
- Wyrażenia zgody na udzielenie świadczeń zdrowotnych lub odmowy takiej zgody.
- Wyrażenia zdania o swoim stanie zdrowia, metodach diagnostycznych, leczniczych, ich następstwach, wynikach leczenia i rokowaniu.
- Dostatecznie wcześniejszego uprzedzenia go przez lekarza o zamiarze odstąpienia od jego leczenia i wskazania mu realnych możliwości uzyskania określonego świadczenia zdrowotnego u innego lekarza lub w zakładzie opieki zdrowotnej.
- Poszanowania intymności i godności, w szczególności w czasie udzielania mu świadczeń zdrowotnych.
- Dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych.
- Zgłoszenia sprzeciwu wobec opinii albo orzeczenia lekarza.
- Poszanowania życia prywatnego i rodzinnego.
- Opieki duszpasterskiej.
- Przechowywania rzeczy wartościowych w depozycie.
Pacjent ma obowiązek:
- Przestrzegania przebiegu procesu udzielania świadczeń zdrowotnych, porządku i niezakłócania spokoju innych pacjentów.
- Przestrzegania zaleceń leczniczych i pielęgnacyjnych wydawanych przez personel medyczny Szpitala oraz niestosowania własnych leków bez uzyskania zgody lekarza.
- Udzielania w trakcie wywiadu lekarskiego lub pielęgniarskiego pełnej i prawdziwej informacji o swoim stanie zdrowia.
- Nienarażania zdrowia innych pacjentów.
- Poszanowania godności innych pacjentów, przestrzegania ich prawa do prywatności i poufności informacji, które ich dotyczą.
- Kulturalnego i życzliwego odnoszenia się do innych pacjentów oraz personelu Szpitala.
- Utrzymywania higieny osobistej oraz ew. poddawania się zabiegom higienicznym.
- Utrzymywania ładu i porządku w miejscu pobytu.
- Przebywania w wyznaczonej sali w porach obchodów lekarskich, wykonywania zabiegów, podawania leków oraz w porach wydawania posiłków.
- Przestrzegania zakazu manipulowania, w tym samodzielnego uruchamiania urządzeń technicznych (np. czajnik elektryczny, grzałka) i medycznych oraz przestrzegania zasad korzystania ze sprzętu powierzonego pacjentowi.
- Niekorzystania z własnego sprzętu telewizyjnego, radiofonicznego itp. bez uzyskania uprzedniej zgody pacjentów przebywających w tej samej sali szpitalnej.
- Przestrzegania przepisów porządkowych panujących w Szpitalu.
- Stosowania się do zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz zasad BHP.
- Przestrzegania zakazu spożywania alkoholu oraz wnoszenia, posiadania i przyjmowania środków odurzających na terenie Szpitala.
- Przestrzegania zakazu palenia tytoniu.
- Nieopuszczania terenu Oddziału bez uprzedniego uzgodnienia z lekarzem prowadzącym lub lekarzem dyżurnym oraz powiadomienia pielęgniarki dyżurnej.
Pacjent może być wypisany ze Szpitala, jeśli w sposób rażący narusza porządek lub przebieg procesu udzielania świadczeń zdrowotnych, a nie zachodzi obawa, że odmowa lub zaprzestanie udzielania świadczeń zdrowotnych może spowodować bezpośrednie niebezpieczeństwo dla jego życia lub zdrowia albo życia i zdrowia innych osób
- §118. pkt 1. 3) Regulaminu Organizacyjnego Szpitala Wolskiego im. dr Anny Gostyńskiej Sp. z o.o. z dnia 22 listopada 2023 r.
Pełna treść Praw Pacjenta, określona w powszechnie obowiązujących przepisach prawa, jest dostępna do wglądu w dyżurce pielęgniarek lub rejestracji.
WSPÓŁPRACA
DLA PACJENTA
- SOR
- Przyjęcie do szpitala
- Leczenie ambulatoryjne
- Udostępnianie dokumentacji medycznej
- Cenniki i opłaty
- Prawa pacjenta
- Ankiety
O SZPITALU
- Informacje ogólne
- Dyrekcja
- Oddziały
- Poradnie
- Pracownie/zakłady
- Wolskie Centrum Zdrowia Psychicznego
- Polityka jakości
WYDARZENIA
- Aktualności
- Napisali o nas
- Biuletyn szpitala wolskiego
- Filmy
- Projekty unijne
- Rozbudowa szpitala
OGŁOSZENIA
- Oferty pracy
- Konkursy ofert – świadczenia zdrowotne
- Konkursy ofert
- Zamówienia publiczne
- Badania kliniczne